Wyświetlanie 1–6 z 80 wyników

Filtruj

Ze względu na, niekiedy znaczące, różnice cen oraz wyglądu poszczególnych odmian miodu, klienci mają często problem z odróżnieniem jakościowego miodu naturalnego od jego zafałszowań. Niestety, stuprocentową pewność co do jakości zakupionego przez nas miodu mogą dać jedynie zaawansowane badania laboratoryjne. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na wykrycie podstawowych zafałszowań, jakich dopuszczają się nieuczciwi producenci i dystrybutorzy. Pomocna w ocenie miodu jest także niewątpliwie podstawowa wiedza na temat jego właściwości fizycznych i chemicznych.

Kilka słów o miodzie pszczelim

Za naturalny uznaje się miód wyprodukowany z nektaru kwiatowego, spadzi (iglastej lub liściastej) lub z mieszaniny obu tych surowców. Nektar jest słodką i niezwykle aromatyczną substancją wytwarzaną przez kwiaty i silnie wabiącą różne gatunki zapylaczy (w tym pszczoły). Nektar kwiatowy składa się przede wszystkim z węglowodanów. Występują w nim także związki białkowe, aminokwasy, kwasy organiczne oraz związki fosforowe. Szczegółowy skład chemiczny nektaru jest charakterystyczny dla danej rośliny. Spadzią nazywamy wydzieliny żerujących na roślinach mszyc i czerwców. Spadź jest gęstsza niż nektar i zawiera więcej składników mineralnych. 

W wyniku szeregu mniej lub bardziej skomplikowanych procesów zachodzących w ulu, powstaje świeży, płynny miód, będący, mówiąc najprościej, stężonym roztworem cukrów. Oczywiście, poza cukrami, znajdziemy w miodzie także enzymy, kwasy organiczne, związki mineralne, witaminy, olejki eteryczne, barwniki, etc. W naturalnym miodzie pszczelim dominują cukry proste: glukoza i fruktoza. Od ich ilości oraz wzajemnego stosunku zależą, w dużym stopniu, właściwości fizyczne miodu. Przyjmuje się na przykład, że im więcej fruktozy, tym wolniej zachodzi proces krystalizacji. Miody z przewagą glukozy krystalizują znacznie szybciej.

Miodobranie rozpoczyna się, gdy większość plastrów z miodem jest już zasklepiona, a miód dojrzały. Wybór odpowiedniego momentu zbioru wymaga dużej wiedzy i doświadczenia pszczelarza. Po odebraniu i odsklepieniu, miód trafia do wirówki. Po końcowym usunięciu drobnych zanieczyszczeń, miód jest gotowy do spożycia.

Naturalne procesy zachodzące w miodzie

Miód dojrzewający w komórkach plastra gęstnieje i traci wodę. Dojrzały, nie powinien zawierać więcej niż 20% wody (wyjątkiem jest miód wrzosowy, w którym, zgodnie z normą, wody może być nieco więcej – do 23%). Niedojrzały miód jest wodnisty, mało smaczny i mało aromatyczny. 

Z czasem, miód ulega krystalizacji, to znaczy przechodzi ze stanu ciekłego (patoki) w stan stały (krupiec). Jest to proces całkowicie naturalny. Miód w postaci krupca jest wciąż pełnowartościowym i bardzo smacznym produktem. Poszczególne odmiany miodu krystalizują się w różnym czasie i do różnych postaci. Niektóre z nich tworzą drobne, jednolite kryształki, inne – grube i twarde kryształy.

Popularne zafałszowania miodu

Niestety, producenci miodów mają wiele sposobów na oszukanie swoich klientów. Najczęstszą metodą jest dodawanie do miodu cukru owocowego. Powszechne jest także „wzbogacanie” miodu barwnikami i aromatami sztucznymi. Jako że konsumenci preferują miody w stanie płynnym, do częstych zabiegów należy ich podgrzewanie. Tymczasem, temperatura powyżej 40℃ zabija najcenniejsze właściwości miodu. Dystrybutorzy często mieszają jakościowy miód polski z tanimi miodami importowanymi. Dlatego starajmy się unikać produktów oznaczonych jako mieszanki.

Rozpoznajemy miód naturalny

Po pierwsze, zwracajmy uwagę nie tylko na objętość zakupionego słoika miodu, ale także na wagę produktu. W litrowym słoju powinno znajdować się co najmniej 1,4 kg miodu. W warunkach domowych możemy wykonać tak zwany test ściekania. Nabieramy miód na łyżeczkę i delikatnie zlewamy go na talerzyk. Miód naturalny będzie ściekał równomiernie, tworząc delikatny stożek. Miód sztuczny natychmiast rozleje się po powierzchni talerzyka. Następnie dokonujemy degustacji. W pierwszej chwili powinniśmy poczuć słodycz, a następnie delikatne pieczenie. Jeśli odczuwamy nieprzyjemny kwaskowy posmak, może to oznaczać, że do miodu dodano substancje aromatyzujące lub rozpoczął się w nim proces fermentacji. Nuty karmelowe świadczą natomiast o przegrzaniu miodu. Miód naturalny wlany do zimnej wody rozpuszcza się nierównomiernie i tworzy charakterystyczne smugi. Miód sztuczny rozpuszcza się bardzo szybko i równomiernie. I wreszcie – prawdziwy miód, w przeciwieństwie do sztucznego, ulega krystalizacji. Generalnie, można przyjąć, że zimą i wczesną wiosną na sklepowych półkach nie powinny już stać płynne miody. Może i krupiec wygląda mniej smakowicie, ale z pewnością dostarczy nam on więcej dobra niż wodno-cukrowy, sztuczny ulep. 

Dowodem na zafałszowanie może być także obecność syropowatego płynu w skrystalizowanym już miodzie. Jest to bowiem oznaka dużej zawartości cukru owocowego, a więc niepożądanej, sztucznej domieszki.

Miody naturalne – u nas kupisz najtaniej

W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości miody naturalne, pochodzące od znanych i zaufanych producentów. W swojej ofercie posiadamy najlepsze produkty w konkurencyjnych cenach. Zamówienie trafi pod Twoje drzwi szybciej niż myślisz. Zapraszamy!

Oceń ten artykuł