Miód lipowy należy do grupy najbardziej cenionych i poszukiwanych miodów. Oczywiście ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Oprócz tego ma wyjątkowy smak za co uwielbiają go nie tylko znawcy miodów, ale i również dzieci.

Miód lipowy, czyli przysmak uchodzący za jeden z najlepszych rodzajów miodów

Jak nazwa wskazuje ten złoty eliksir powstaje z kwiatów lipy niezanieczyszczonych. W naszym klimacie pszczoły pozyskują go przeważnie z dwóch gatunków lipy. Pierwszym z nich jest lipa szerokolistna, która kwitnie od czerwca do lipca. Natomiast drugim gatunkiem jest lipa drobnolistna, która kwitnie dwa tygodnie później. Produkcja miodu lipowego nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej ten płynny nektar jest bardzo cenny.

Lipa jest właściwie drzewem rzadko spotykanym w dużych skupiskach, w naszym kraju. Najczęściej pojawia się ona w parkach albo przy drogach, a takie warunki są niekorzystne, ponieważ kwiaty lipy narażone są na zanieczyszczenia. Jednak przez wzgląd na wspaniałe zalety miodu lipowego, pszczelarze poszukują terenów bogatych w drzewa lipy. Pszczoły uwielbiają kwiaty lipy, dlatego że są one niezwykle miododajne. 

Miód lipowy jest miodem nektarowym, letnim, po otwarciu słoika wyczuwalna jest silna woń kwiatów lipy. Jest to spowodowane tym, że nektary z obu odmian lipy zawierają w sobie sporo olejków eterycznych. Należy zwrócić uwagę także na barwę tego miodu, która zależna jest przede wszystkim od terminu zbioru i stanu w jakim się znajduje. Im później nektar jest pozyskiwany, tym miód będzie ciemniejszy. W stanie płynnym jego kolor może być od jasnożółtego po zielonkawy. Natomiast jego barwa zmienia się na biało- lub złocistożółtą w trakcie krystalizacji, jednak proces ten nie następuje szybciej niż kilka tygodni a nawet miesięcy od zbiorów. W płynnej postaci miód ten jest ostry w smaku, natomiast w formie skrystalizowanej, wyczuwa się gorzką, trochę ziołową nutę.

Miód Lipowy

Jaka powinna być cena naturalnego miodu lipowego?

Cena miodu lipowego jest różna, w zależności od gramatury słoiczka lub producenta. Przeważnie waha się ona w granicach od 20 do 50 złotych. W naszym sklepie kilogram tego płynnego złota, możemy kupić za około 37 złotych. Gwarantujemy, że miód kupiony u nas jest prawdziwy i naturalny. Patrząc na wspaniałe właściwości miodu lipowego, można stwierdzić, że ma on naprawdę przystępną cenę. Na naszej stronie internetowej można zakupić także miód lipowo – gryczany. Powstaje on z połączenia nektarów gryki i lipy, zazwyczaj ma on ciemnobrunatną barwę. Dzięki kwiatom lipy, smak gorzkiej gryki jest neutralizowany. Dlatego ten rodzaj miodu staje się przystępny dla szerszego grona konsumentów. Jeśli nie lubcie czystego miodu gryczanego, warto spróbować tego z dodatkiem nektaru z kwiatów lipy.

Na co pomaga miód lipowy?

Miód lipowy zawiera wiele cennych wartości odżywczych. Korzystając z poradnika „Cud miód” Justyny Mrowiec, możemy dowiedzieć się, że zawiera on sporą ilość garbników i saponiny. Te związki chemiczne mają właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, a także przeciwgrzybiczne. W jego składzie znajdziemy także olejki eteryczne, flawonoidy i związki goryczowe, karoten oraz kwas askorbinowy. Dzięki temu miód lipowy jest tak pomocny w walce z przeziębieniem, anginą, chorymi zatokami, kaszlem, zapaleniem gardła.

Ma on także właściwości napotne i przeciwgorączkowe, które pozwalają organizmowi szybciej się zregenerować. Należy pamiętać, żeby spożywać miód regularnie, zdecydowanie wzmocni to nasz organizm i układ odpornościowy. W medycynie naturalnej, jest on też polecany w chorobach dróg moczowych. Miód z kwiatów lipy może także złagodzić nasze nerwy i wyciszyć. W okresie, kiedy, mamy dużo stresu jest on niezastąpiony. Warto wtedy pić wodę z cytryną i dwiema łyżeczkami tego miodu. Można również, użyć go jak olejka do kąpieli. Dodanie kilku łyżek do wanny z ciepłą wodą, odpręży oraz zniweluje ból głowy. Dość kontrowersyjne jest spożywanie miodu lipowego przez kobiety w ciąży.

W tej sprawie warto skontaktować się ze swoim lekarzem. Choć według niektórych specjalistów, podczas przeziębienia w ciąży, kobiety mogą pić napoje z dodatkiem tego nektaru. Dodając miód lipowy do ciepłych napojów takich jak herbata czy mleko, powinniśmy pamiętać, aby nie były one zbyt gorące, gdyż zbyt wysoka temperatura pozbawi miód wszystkich drogocennych wartości odżywczych.

Zastosowanie miodu lipowego w naszej codzienności

Miód z kwiatów lipy może mieć wiele zastosowań w naszym codziennym życiu. Powinien znajdować się w każdej domowej spiżarni. Będzie on doskonałym dodatkiem do wielu potraw, przede wszystkim do tych przygotowywanych na słodko. Zawiera on dużo cukrów prostych dokładniej glukozę i fruktozę, które jak wiadomo bardzo dobrze przyswaja nasz organizm. Miód dzięki temu jest słodki, w 100 gramach jest około 300 kalorii. Warto zauważyć, że nie są to puste kalorie, takie jak znajdują się w cukierkach czy batonach. Dlatego przekąska z miodem lipowym bądź łyżeczka tego przysmaku, będzie doskonałym zamiennikiem w chwilach, kiedy najdzie ochota na coś słodkiego. 

Wprowadzenie takiego nawyku do codziennej diety, doda nam energii oraz wpłynie korzystnie na sylwetkę i kondycję naszego ciała.Oczywiście stosowanie miodu lipowego w naturalnej kosmetyce, jest szczególnie polecane osobom, które zmagają się z problemem suchej skóry. Jako składnik balsamu do ciała, nawilży skórę i odżywi ją dostarczając potrzebnych witamin i mikroelementów. 

KolorOd zielonkawożółtego do żółtozłocistego 
SmakSłodki, delikatnie ostry, gorzkawy 
ZapachSilny, zbliżony do kwiatu lipy
Kwiat pochodzeniaTilia platyphyllos, tilia cordata 
PrzechowywanieSuche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)
Czas kwitnieniaCzerwiec /lipiec
KrystalizacjaŚrednia krystalizacja 

Źródła:

Miód Lipowy
Średnia: 5 / 40 ocen