Miód faceliowy to jeden, z tych rodzajów miodu, który nie wszyscy znają. Nie należy on do miodów, które goszczą najczęściej w naszych spiżarniach. Jednak konsumenci poszukujący nowych doznań smakowych powinni się nim zainteresować, głównie dlatego że miód z kwiatów facelii jest jednym z najbardziej cennych miodów w Polsce.
Miód faceliowy – płynny dar z kwiatów facelii
Miód faceliowy posiada wiele dobroczynnych właściwości. Jest to miód nektarowy, czyli kwiatowy. Cechuje się on wyjątkowym smakiem i aromatem. Ze względu na to faceliowy nektar trafi w podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy miodów. Za powstanie tego płynnego daru, odpowiedzialne są kwiaty facelii. Facelia, głównie kojarzyć się nam może z ozdobą, rolnicy natomiast sieją ją często jako poplon letni. Jednak musimy pamiętać, że to dzięki niej, w dużych ilościach powstaje ten pyszny, miodowy nektar.
Miód z kwiatów facelii w odróżnieniu do innych miodów kwiatowych, ma jasną barwę. Co ciekawe zależy ona głównie, od gleby na jakiej rośnie facelia. Jeśli rośnie na słabej glebie, miód będzie ciemniejszy. Aby uzyskać w pasiece zielonkawą bądź żółtą barwę miodu, musi on powstać tylko z kwiatów facelii, które rosną na dobrych glebach. Trudno jest uzyskać miód tylko z kwiatów facelii, ponieważ równolegle z nią kwitną także inne rośliny np. chabry bławatki, przez to nektar zbierany przez pszczoły składać się może z kilku odmian kwiatów. To również wpływa na to, że barwa miodu jest ciemniejsza, a aromat wielokwiatowy. Warto wspomnieć o tym, że po krystalizacji, może on przybrać białą barwę.
Miód z facelii, ma subtelny, lekko kwaskowaty (chociaż nie jest to bardzo wyczuwalne) smak. Wyróżnia go bardzo przyjemny, wyjątkowy aromat kwiatów. Zaletą jest również jego konsystencja, która ułatwia podjadanie go ze słoika. Zakupiony w naszym sklepie, będzie trafnym upominkiem dla konesera miodów.

Facelia błękitna „królowa roślin miododajnych”
Facelia, jest jedną z najbardziej miododajnych roślin. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest facelia błękitna, którą doskonale znają i cenią wszyscy pszczelarze. Odwołując się do jej pochodzenia, przywędrowała ona do Europy z Kalifornii. Jest rośliną roczną z rodziny ogórecznikowatych. Nie jest ona wymagająca pod względem klimatu i gleby, okres jej wegetacji jest krótki. Facelia zakwita około 6 tygodni po zasiewie, a następnie kwitnie około 5 tygodni. Najlepiej siać ją wczesną wiosną, wtedy jest ona najbardziej pożyteczna dla pszczół. Jednak wysiewana jest także w czerwcu, wtedy kwitnie w lipcu i sierpniu. Zaleca się, aby nie nawozić sztucznie upraw, ponieważ ma to szkodliwy wpływ na dobroczynne właściwości facelii. Ma ona piękne, niebiesko – fioletowe, dzwonkowate kwiaty. Łany tej rośliny tworzą zachwycający krajobraz.
Facelia bywa określana często jako „królowa roślin miododajnych”. Siew facelii, jest dość często planowany, tylko przez wzgląd na pszczoły. Można powiedzieć, że pszczoły ją uwielbiają. Szacuje się, że jej oblot trwa właściwie cały dzień, szczególnie kiedy jest ona zasiana w pobliżu pasieki. Jest to spowodowane wyjątkowym smakiem i zapachem pyłku, oraz tym, że pszczoły mogą dzięki niej zgromadzić spore zapasy pysznego nektaru. Zwróćmy uwagę na to jak bardzo ta roślina jest miododajna. Jej kwiaty, które rozwiną się rano, będą produkować nektar do wieczora, natomiast w tych, które rozkwitają popołudniu nektar będzie jeszcze następnego dnia. Także możemy być pewni, że będąc w pobliżu pola facelii, zobaczymy pilnie pracujące pszczółki. Miód, który powstaje z facelii błękitnej ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej.
Dobroczynne właściwości lecznicze miodu faceliowego
Miód z facelii cechuje się tym, że ma on wiele właściwości leczniczych. Może bardzo dobrze wpłynąć na nasze zdrowie, przede wszystkim wzmacniając organizm. Jest on bogaty w składniki odżywcze. Czerpiąc informację z książki Justyny Mrowiec „Cud miód”, możemy dowiedzieć się, że miód faceliowy, stosowany jest podczas leczenia chorób układu pokarmowego, trzustki, dwunastnicy czy wrzodów żołądka.
Pomaga także w leczeniu górnych dróg oddechowych, m.in. astmy oskrzelowej. Zaleca się także, aby spożywać ten pyszny nektar po ciężkiej pracy fizycznej czy intelektualnej oraz w stanach załamania psychicznego. Pomaga on w regeneracji organizmu i dodaje energii. Może być zdrowym odpowiednikiem „energetyka” dla osób, które przygotowują się do egzaminu. Zniweluje on zmęczenie i poprawi koncentrację.
Co ciekawe spożywanie tego miodu, podczas zatrucia będzie wspomagało ochronę wątroby. Świetnie sprawdzi się także w czasie przeziębienia, podczas domowej kuracji, na przykład poprzez przyrządzenie zdrowotnego napoju z miodu i mleka. Miód faceliowy zawiera wiele witamin, które po infekcji pomogą wzmocnić naszą odporność.

Gdzie kupić miód z facelii, w dobrej cenie?
Miód faceliowy, jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej, czyli możemy kupić go w sklepach stacjonarnych jak i zarówno w sklepach internetowych. Jednak pamiętajmy, aby kupować miód tylko w sprawdzonych punktach. Jest to bardzo ważne, ponieważ może trafić nam się nieprawdziwy miód, za który zapłacimy sporą sumę. Jeśli chcemy sprawdzić, czy zakupiony przez nas miód jest prawdziwy wystarczy go powąchać. Miód, który został uzyskany z podanego pszczołom syropu cukrowego, nie ma zapachu i nie ulegnie procesowi krystalizacji.
Zastosowanie miodu faceliowego
Warto wspomnieć, że miód faceliowy z naszego sklepu ma wiele zastosowań. Między innymi w kuchni czy w naturalnej pielęgnacji ciała. Miodem faceliowym, możemy w prosty sposób wzbogacić naszą dietę. Jego smak jest słodki, dlatego zdecydowanie słodząc herbatę czy innego rodzaju napoje powinniśmy zastąpić nim biały cukier. Miód jest lepiej przyswajalny przez nasz organizm oraz wpłynie to także pozytywnie na nasza sylwetkę. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do domowej jaglanki czy owsianki. Z pewnością podniesie to jej walory smakowe i nada wspaniałego, kwiatowego aromatu. Ze względu na to, że smak miodu faceliowego jest delikatny, może zasmakować także naszym pociechom. Wykorzystany do przygotowania kanapek na śniadanie, da dzieciom dużo energii na cały dzień w szkole. Ciekawostką jest także to, że miód z facelii, ze względu na swoje właściwości detoksykujące może pomóc w zmniejszaniu szkodliwego działania używek takich jak: kawa czy tytoń.
Miód faceliowy z naszego sklepu
Miód z naszego sklepu, może mieć także zastosowanie wnaturalnej pielęgnacji. W prosty sposób, możemy użyć go do zrobienia domowego peelingu. Należy połączyć miód faceliowy z cukrem trzcinowym i oliwą z oliwek. Następnie całość nałożyć na zwilżone ciało i masować przez kilka minut. Taki zabieg złuszczy martwy naskórek i sprawi, że skóra będzie bardziej elastyczna i gładka w dotyku. Dodatkowo to domowe spa przez zapach kwiatów facelii wpłynie relaksująco na nasze samopoczucie.
Najczęściej zadawane pytania
Jak smakuje miód faceliowy?
Miód faceliowy ma delikatny, słodki i lekko kwaśny smak. Za sprawą subtelnej kwaskowatości, miód faceliowy określany jest jako przyjemnie lekki i orzeźwiający.
Jaki ma kolor miód z facelii?
Miód faceliowy ma jasnożółtą, herbacianą barwę, czasem z zielonkawymi regleksami. Skrystalizowany zmienia barwę w kierunku kremowej, a nawet prawie białej.
Jaki ma zapach miód faceliowy?
Miód faceliowy posiada bardzo przyjemny, subtelny, delikatnie kwiatowy aromat.
Na co pomaga miód faceliowy?
Działanie prozdrowotne miodu faceliowego nie zostało naukowo zweryfikowane, jednakże w medycynie naturalnej facelia błękitna stosowana jest w przypadku chorób układu pokarmowego oraz górnych dróg oddechowych, np. astmy oskrzelowej.
Jak powstaje miód z facelii błękitnej?
Miód faceliowy to wyjątkowy miód nektarowy powstały z kwiatów facelii błękitnej. Jako że facelia kwitnie równolegle z innymi roślinami miododajnymi, czysty miód faceliowy jest niezwykle trudny do pozyskania.
Jaki ma skład miód faceliowy?
W skład miodu faceliowego wchodzą: węglowodany – ok. 75% (średnio 37% fruktozy i 34% glukozy), woda – do 20%, kwasy organiczne, olejki eteryczne, a także niewielkie ilości witamin (B2 i C) oraz mikro- i makroelementów (żelaza i magnezu).
Kiedy zbiera się miód z facelii?
Facelia błękitna jest mało wymagająca, szybko rośnie i stosunkowo długo kwitnie (5-6 tygodni). Miód faceliowy zbiera się się od maja (z wysiewu wczesnowiosennego) do sierpnia (wysiew czerwcowy).
Czy miód faceliowy tuczy?
Miód faceliowy, jak każda inna odmiana miodu, jest wysokokaloryczny. 100 g miodu dostarcza aż 320-330 kcal (1 łyżeczka to ok. 23 kcal). Należy więc spożywać go z rozsądkiem.
Czy miód faceliowy się krystalizuje? Jak szybko?
Krystalizacja to proces, który zachodzi w każdym naturalnym miodzie. Miód faceliowy krystalizuje najczęściej w drobne kryształy w ciągu od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Źródła:
- C.Leigh Broadhurst: Stosujemy miód, Źródło Życia, 2012, ISBN 9788362103263.
- Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia: Leki z pasieki. Produkty pszczele w profilaktyce i lecznictwie, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, 2005, ISBN 9788374011303.