Polski miód wielokwiatowy, nektarowy zbierany jest przez pszczoły przez cały okres wiosenno-letni z kwiatów rosnących na polach, łąkach i w lasach. W zależności od terminu zbioru miód wielokwiatowy może mieć różną barwę, od jasnokremowej do herbacianej. Proces krystalizacji sprawia, że miód zmienia barwę na jasnoszarą lub jasnobrązową. W smaku jest łagodny i słodki. Ze względu na łagodny smak polecany jest szczególnie dla dzieci.
Czym jest tak naprawdę miód wielokwiatowy?
Wielokwiatowy miód zbiera się z różnych upraw, kwiatów i ziół. Właściwości smakowe, kolorystyczne i odżywcze tego typu miodów zależą w dużej mierze od gatunków roślin, które są odwiedzane przez pszczoły. Warto jednak zwrócić uwagę, że miód wielokwiatowy jest uważany za środek bakteriobójczy. Dość często zgodnie z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie włącza się do walki z różnymi alergiami jako środek wspomagający. Miód wielokwiatowy ma stosunkowo łagodny smak. Dzięki temu może być z powodzeniem spożywany zarówno przez dorosłych, jak i przez małe dzieci. Jest naturalną i bardzo zdrową alternatywą dla cukru białego i innych, przemysłowych substancji słodzących.

Zastosowanie miodu wielokwiatowego w kosmetyce
Miód posiada niezwykle szerokie zastosowanie w naturalnej i domowej kosmetyce. Jako środek wspomagający jest dość często wykorzystywany w walce z trądzikiem i innymi zmianami pojawiającymi się na skórze. Zdaniem wielbicieli tego płynnego złota, doskonale nawilża oraz koi różnego rodzaju podrażnienia skóry. Nic zatem dziwnego, że już nasze babcie stosowały go w domowej roboty maseczkach. Pojawia się także w eliksirach do pielęgnacji całego ciała oraz włosów.
Kosmetyki domowe z dodatkiem miodu wielokwiatowego są bez wątpienia ekologiczne, naturalne i stosunkowo tanie. Warto skorzystać z tych niesamowitych dobrodziejstw, które oferuje nam przyroda. Zastępujmy więc szkodliwą chemię z półek sklepowych, naturalnymi kosmetykami przygotowanymi w zaciszu domowego ogniska. Przed ich zastosowaniem warto jednak przeprowadzić na skórze test alergiczny ze względu na obecność w miodzie propolisu. Jeśli po upływie 12 godzin nie zaobserwujemy na skórze żadnych zmian, wówczas bez obaw można zacząć tworzyć własne miodowe kosmetyki. Miód to płynne złoto w i choć nie jest tak kosztowny jak prawdzie to z pewnością nie mniej cenne.
Źródła:
- Wolfgang Oberrisser: Miód. Propolis, pyłek, wosk, Wydawnictwo Multico, 2009. ISBN 9 78-83-7073-765-8.
- C.Leigh Broadhurst: Stosujemy miód, Źródło Życia, 2012. ISBN 9788362103263.
