Wyświetlanie jednego wyniku

Filtruj

Miód malinowy jest wyjątkowo trudny w pozyskaniu, ze względu na fakt, iż maliny kwitną jedynie przez 3 tygodnie w roku. Wyróżnia go jasny, złocisty kolor oraz silny, malinowo-owocowy aromat. Z reguły słodki, z delikatnym kwaskowym posmakiem, jednak każdy słoik może posiadać inny posmak, w zależności od użytego gatunku maliny.

Miód malinowy, czyli płynny eliksir z kwiatów malin

Miód malinowy zaliczany jest do jednego z najlepszych miodów nektarowych. Jednak jest mało popularny głównie przez jego trudną dostępność na półkach sklepowych. Jest on często poszukiwany przez koneserów miodów. Wiele osób nie wie, że z kwiatów słodkich i lubianych malin powstaje płynny, złoty nektar. Miód z malin jest rzadko spotykany, ponieważ sezon na kwitnięcie malin trwa zaledwie 3 tygodnie mniej więcej dwa razy w roku. Ze względu na to miody, które powstaną z tych dwóch okresów kwitnięcia mogą się trochę różnić, jeśli chodzi o smak. Pierwszy okres, kiedy pszczoły zaczynają pracowicie zbierać pyłek z kwiatów malin, najczęściej z gatunku Rubus ideaus zaczyna się pod koniec maja. Wtedy maliny są większe, w smaku słodkie, lekko kwaskowe. Wydajność miodowa maliny właściwej może wynieść do dwustu kilogramów z hektara. Te odmiany, które kwitną od końca sierpnia nawet czasem do początków listopada czy pierwszych przymrozków, mają mniejsze owoce. Maliny te są jednak bardziej słodkie w smaku. 

Przeważnie miód malinowy jest łagodny, słodki, ale wyczuwa się w nim lekko kwaskową nutę. Pszczoły uwielbiają zbierać pyłek z każdej odmiany maliny. Dlatego że kwiaty maliny dostarczają im sporo nektaru i zawierają dużo cukru. Należy zauważyć, że powstanie miodu malinowego jest uzależnione także od położenia pasieki. Która musi znajdować się w pobliżu krzaków malin, aby ten przepyszny eliksir powstał tylko z kwiatów malin. W Polsce największe uprawy maliny znajdują na Lubelszczyźnie. Miód malinowy ma złocistą barwę. Jednak należy on do miodów, które bardzo szybko się krystalizują co powoduje, że jego barwa robi się jaśniejsza, żółtobiała. Wyróżnia go także charakterystyczny, unikatowy zapach – kto raz go powącha, ten już zawsze będzie kojarzył tę aromatyczną woń z miodem z malin. Jeśli nie mieliśmy okazji go próbować lub czytamy o nim po raz pierwszy zdecydowanie warto zakupić słoiczek miodu malinowego i utwierdzić się w przekonaniu, że jest on naprawdę wyjątkowy.

Właściwości lecznicze miodu malinowego

Miód z malin posiada cenne właściwości lecznicze. Korzystając z książki Justyny Mrowiec „Cud miód” możemy dowiedzieć się, że ma on szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Najczęściej stosuje się go podczas przeziębienia i w chorobach górnych dróg oddechowych. Głównie ze względu na jego działanie rozgrzewające, przeciwgorączkowe i napotne. Wzmacnia on także naszą odporność. Wspomaga również pracę mięśnia sercowego. Miód malinowy zawiera cukry proste, które są bardzo dobrze przyswajane przez nasz organizm. To sprawia, że stanowią one odpowiednią dawkę energii, dlatego spożywanie nektaru z malin jest szczególnie polecane dla osób, które ciężko pracują fizycznie bądź umysłowo. Miód z malin jest bogaty w składniki odżywcze, minerały, witaminy. Powoduje to że wpłynie on doskonale na nasze zdrowie i kondycje.

Miód malinowy – cena i gdzie kupić?

Proces wytwarzania tego rodzaju miodu, uzależniony od krótkiego okresu kwitnienia malin ma wpływ na jego trudną dostępność i cenę. Cena miodu malinowego jest nieco wyższa od cen popularnych i ogólnodostępnych miodów. Jednak zdecydowanie jest warta zakupu, tego pysznego nektaru, który ma tyle zalet i tak dobrze wpływa na nasz organizm. Ten niezwykle rzadko pojawiający się na półkach sklepowych rarytas można zakupić w naszym sklepie internetowym. Wtedy będziecie mieli państwo pewność, że zakupiliście prawdziwy miód malinowy. Należy uważać podczas zakupu miodu na targu. Między innymi z oszukanym miodem malinowym, możemy spotkać się na wielu stoiskach w Zakopanem. Według opinii wielu osób, miód ten jest tam bardzo tani, ale nieprawdziwy. Jest to najczęściej zwykły miód, do którego dodany jest sok malinowy. Już zwracając uwagę na jego barwę, możemy przekonać się czy jest oryginalny.

Zastosowanie miodu z kwiatów malin

Miód malinowy, ze względu na swoje cenne właściwości ma zastosowanie w naturalnej kosmetyce. W jego składzie znajduje się bardzo dużo olejków eterycznych. Dodanie kilku łyżek miodu z kwiatów malin do kąpieli, sprawi, że poczujemy się jak w spa. Unoszący się aromat słodkich malin, przypomni nam ciepłe letnie dni i doskonale zrelaksuje po ciężkim dniu. Dodatkowo kąpiel z dodatkiem miodu malinowego wygładzi naszą skórę, nawilży i nada blasku. Przez swój słodki, łagodny smak jest on także lubiany przez dzieci, które jak wiadomo niekoniecznie przepadają za smakiem miodu. Kanapki na śniadanie z miodem malinowym, będą doskonałym, wartościowym posiłkiem.

Idealny dodatek do codziennej diety

Miód malinowy możemy zastosować także w kuchni. Doskonale urozmaici on naszą dietę. Zastąpienie nim cukru, wpłynie pozytywnie na nasz organizm i nie wpłynie negatywnie na naszą figurę. Miód z malin można dodawać do różnego rodzaju napojów, koktajli. Oczywiście będzie świetnie smakował z herbatą. Wprowadzenie go do codziennej diety, będzie dobre dla osób które mają problemy z układem pokarmowym. Miód malinowy jest słodki, więc możemy spróbować za jego pomocą wyeliminować z naszej diety słodycze.  Będzie także doskonałym elementem diety sportowców, ze względu na liczne składniki odżywcze. Możemy wykorzystać go także, do przygotowania nalewki malinowo-miodowej.Zamiast cukru dodajemy do nalewki miodu malinowego. Który wzmocni jej malinowy smak i nada doskonały aromat. Nalewka z malin i miodu malinowego, doskonale rozgrzeje w zimowe wieczory. 

KolorJasnożółty, żółtobiaławy
SmakSłodki, przyjemny, łagodny, lekko kwaśny
ZapachCharakterystyczny dla kwiatów maliny  
Kwiat pochodzeniaRubus idaeus 
PrzechowywanieSuche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)
Czas kwitnieniaMaj / Sierpień 
KrystalizacjaBardzo szybka krystalizacja  

Źródła:

  • Halina Gałuszka: Miód pszczeli. Powstawanie, wartość odżywcza, zastosowanie, Wydawnictwo Sądecki Bartnik, 1998. ISBN 83-907013-8-3.
  • Marek Czekański, Sławomir Rusin: Miodolecznictwo, Wydawnictwo M, 2016. ISBN 978-83-8043-079-2.
Polski miód malinowy 1300g
Średnia: 4 / 42 ocen