0 0,00 PLN

Nie masz produktów w koszyku.

 

Jak rozpuścić miód? Dekrystalizujemy miód

Jak rozpuścić miód

 

Nie jest niczym niezwykłym, że surowy miód stojący w szafce zmienia swój stan skupienia i po pewnym czasie ulega krystalizacji. Proces ten może trwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Wbrew pozorom nie powoduje on na szczęście żadnej zauważalnej zmiany w smaku, zapachu czy właściwościach miodu. Zależy nam na płynnym miodzie? Nic strasznego! Skrystalizowany miód można z łatwością rozpuścić, lub profesjonalnie nazywając, zdekrystalizować. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach tego procesu, aby w efekcie miód nie stracił swoich pierwotnych i jakże cennych właściwości. 

 

Dlaczego miód twardnieje?

Miód w postaci płynnej fachowo nazywanej patoką, można zaobserwować zazwyczaj tylko przez pewien czas po jego zebraniu, mniej więcej od kilku tygodniu do roku. Zależy to przede wszystkim od wielu czynników takich jak choćby stopień zagęszczenia miodu, warunków przechowywania i temperatury otoczenia, rodzaju miodu, itp. Później każdy miód najpierw bardzo powoli zaczyna mętnieć, a potem stopniowo krystalizować. Na koniec tego procesu przyjmuje postać zwaną krupcem lub też dziarniną. Z czego to wynika? Otóż warunkiem decydującym są w tym przypadku chemiczne właściwości miodu. Jest to roztwór przesycony, a zatem taki, w którym zawartość substancji rozpuszczonej znacząco przewyższa ilość samego rozpuszczalnika. Wartościowy i wysokogatunkowy miód składa się w 80% z różnorodnych cukrów i z maksymalnie 20% wody. Tego typu roztwór zawsze zachowuje się w ten sam sposób - ciało stałe wytrąca się z rozpuszczalnika i przyjmuje formę kryształków czyli ulega procesowi krystalizacji. 

 

Co wpływa na proces krystalizacji miodu?

Na szczęście, wbrew powszechnej opinii, miód płynny nie różni się właściwościami od miodu skrystalizowanego, a sama krystalizacja wcale nie świadczy o niskiej jakości tego drogocennego produktu. Jest wręcz odwrotnie. Im szybciej dany gatunek miodu ulega krystalizacji, tym jest on bogatszy w cukry. Nie jest to jednak zależność liniowa. Na proces krystalizacji wpływa bardzo wiele różnych czynników zewnętrznych, jak i samych właściwości miodu. 

Jednym z czynników wywołujących krystalizację miodu są cukry takie jak melecytoza i glikoza. Związki te znacząco przyspieszają proces, a z kolei a dekstryny i fruktoza nieco go opóźniają. Ponadto procesowi krystalizacji znacznie łatwiej ulegają miody kwiatowe. Krystalizacji ulegają zarówno miody gęste, jak i te stosunkowo rzadkie, w których woda stanowi aż 30% roztworu. Warto jednak pamiętać, że te drugie miody z reguły nie krystalizują całkowicie i dość często można w nich zauważyć widoczną granicę pomiędzy dwoma warstwami - skrystalizowaną i nieskrystalizowaną.

 

Który miód jest lepszy? Stały czy płynny?

Pytanie to jest nieco podchwytliwe. Należy pamiętać, że właściwości chemiczne miodu w żadnym stopniu nie zmieniają się w wyniku procesu krystalizacji. Nie traci on zatem swoich unikalnych właściwości odżywczych czy leczniczych. Nie należy zatem mylić krystalizacji, która stanowi całkowicie naturalny proces z psuciem się miodu. Skrystalizowany miód w dalszym ciągu nadaje się do spożycia zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Jego stan skupienia nie powinien budzić żadnych obaw, gdyż w dalszym ciągu jest to bardzo wartościowy składnik naszej diety i świetny zamiennik dla niezbyt zdrowego białego i rafinowanego cukru. Zwolennicy patoki bez problemu mogą jednak przywrócić skrystalizowanemu miodowi jego płynną postać. 

 

Jak łatwo i poprawnie rozpuścić miód?

Miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego warto uważać podczas domowej dekrystalizacji tego produktu. Aby miód odzyskał swoją płynną postać należy włożyć słoik do garnka z ciepłą, ale nie gorącą wodą i delikatnie wymieszać jego zawartość drewnianą łyżką. W zależności od stopnia krystalizacji oraz od wielkości słoika, miód rozpuści się po kilku lub kilkunastu godzinach bez utraty swoich właściwości odżywczych i leczniczych.

Aby proces dekrystalizacji przebiegał znacznie szybciej można wykorzystać inny, również domowy sposób. Słoik z miodem należy włożyć do garnka z podwójnym dnem wypełnionego letnią wodą. Należy go wówczas podgrzewać na bardzo małym ogniu pamiętając przy tym, aby w żadnym wypadku nie zagotować wody. Jeśli nie mamy szklanego słoika, w którym można umieścić miód, można z powodzeniem skorzystać z ceramicznej miseczki. Aby zdekrystalizować miód nie wolno jednak przelewać miodu bezpośrednio do metalowego garnka i poddawać go cieplnej obróbce bezpośrednio na kuchni. W takim przypadku miód straci swoje najcenniejsze właściwości odżywcze.