Filtruj

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Miód lawendowy powstaje z pyłku, zbieranego przez pszczoły z kwiatów lawendy wąskolistnej, zwanej także wonną bądź prawdziwą. Jej kwiatki są fioletowe bądź purpurowo-liliowe. Naturalne środowisko, w którym występuje lawenda to basen Morza Śródziemnego. W Polsce, jeśli chodzi o czystość gatunku jest rzadko uprawiana, często mieszana jest z innymi kwiatami.

Lawenda uchodzi za bardzo miododajną roślinę, ponieważ kiedy kwitnie w lipcu i sierpniu, z hektara można uzyskać do 300 kg miodu. Nektar jaki z niej powstaje jest wyjątkowy i bardzo ceniony za swoje właściwości. Wyróżnia się spośród tradycyjnych miodów, przede wszystkim tym, że ma intensywny zapach kwiatów lawendy i korzenny, nieco gorzki aromat. Konsystencja miodu lawendowego jest płynna, ale ma on skłonność do krystalizacji. Jego barwa jest jasno żółta bądź bursztynową. Dzięki książce Justyny Mrowiec „Cud Miód” możemy dowiedzieć się jakie właściwości zdrowotne ma miód lawendowy. Czysty nektar lawendowy, ma w sobie dużo olejków eterycznych, dzięki którym znane są jego właściwości regenerujące, antyseptyczne, kojące i odprężające. Miód lawendowy jest często zalecany w czasie przeziębienia oraz chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. W medycynie naturalnej znajduje także zastosowanie w leczeniu chorób serca i krążenia oraz dróg moczowych. Wspaniały aromat lawendy, działa na nas uspakajająco, pomaga się wyciszyć i przywołuje miłe wspomnienia. Jeśli mieliśmy ciężki dzień, który zakończył się bólem głowy warto zjeść łyżeczkę tego złotego eliksiru.

Gdzie kupić prawdziwy miód lawendowy?

Miód lawendowy jest pożądanym produktem, ale można mieć trudność, aby znaleźć go na półkach sklepowych. Czasem zdarza się kupić ten miód w niskiej cenie w supermarketach typu Lidl czy Biedronka. Natomiast jeśli szukamy wyjątkowego produktu to warto go kupić w sprawdzonym miejscu. Przykładowo w naszym sklepie internetowym możecie państwo zakupić miód lawendowy najwyżej jakości w korzystnej cenie.

Ciekawostki o miodzie lawendowym

Warto wspomnieć, że dużą popularnością cieszą się miody lawendowe z chorwackiej wyspy Hvar. Jest ona określana „lawendową wyspą”, ponieważ znajdują się tam duże uprawy jednej z najszlachetniejszych odmian lawendy. Produkowany z niej miód jest przepyszny i aromatyczny. Słoiczek tego miodu będzie świetną pamiątką z Chorwacji. Doskonałe w smaku są także miody pochodzące z Prowansji, która również słynie z upraw lawendy. Miód lawendowy znajdzie doskonałe zastosowanie w naszej kuchni. Dodając go do ciasta, możemy mieć pewność, że będzie miało przyjemny aromat. Nektar lawendowy wykorzystamy też jako dodatek do naturalnego serum na twarz. Ze względu na antyseptyczne właściwości lawendy ta mikstura złagodzi stany zapalne na twarzy i pozwoli się odprężyć.

Przepis na lemoniadę z miodem lawendowym

W upalne dni doskonałym sposobem na orzeźwienie będzie przygotowanie domowej lemoniady z miodem lawendowym. Będziemy do tego potrzebować miód lawendowy, wodę, cytrynę, limonkę i kostki lodu. Najpierw należy rozpuścić miód w letniej wodzie a następnie dodać sok z cytryny i limonki. Lemoniada będzie smakowała najlepiej schłodzona. Aby spotęgować jej aromat, możemy dodać świeżą gałązkę lawendy. Warto zauważyć, że dzięki zawartości miodu, otrzymamy zdrowy napój, nie zawierający szkodliwych dla naszego organizmu cukrów. 

Najczęściej zadawane pytania

Jak smakuje miód lawendowy?

Miód lawendowy posiada dość słodki smak. Wyróżnia go natomiast intensywny aromat kwiatów lawendy, długo pozostający w ustach. Można w nim wyczuć także lekką nutę goryczki oraz łagodny, korzenny posmak.

Jaki kolor ma miód lawendowy?

Miód lawendowy w postaci patoki przybiera barwę od ciemnej bursztynowej po mniej intensywną – herbacianą. Kolor ulega jaśnieniu w trakcie krystalizacji produktu. Jego cechą charakterystyczną jest także delikatna, kremowa konsystencja.

Jaki ma zapach miód lawendowy?

Miód lawendowy wyróżnia się bardzo intensywnym zapachem kwiatów, z których jest pozyskiwany, dających uczucie odświeżenia i redukujących uczucie zmęczenia. Można w nim wyczuć nutę olejków eterycznych oraz delikatny, korzenny aromat.

Na co pomaga miód lawendowy?

Badania prowadzone w ostatnich latach pozwalają wysuwać teorię, że miód lawendowy, podobnie jak lawenda, nie tylko posiada właściwości antyseptyczne, ale wpływa na układ nerwowy. Daje uczucie odprężenia i ułatwia zasypianie. 

Jak powstaje miód lawendowy?

Miód lawendowy jest miodem nektarowym. Oznacza to, że jest pozyskiwany przez pszczoły z fioletowych lub purpurowo-liliowych kwiatów lawendy wąskolistnej. Jest to roślina miododajna. Z jednego hektara uprawy, można uzyskać około 300 kg produktu.

Jaki ma skład miód lawendowy?

Miód lawendowy w 75% składa się z cukrów prostych. Zawartość sacharozy osiąga zaś stężenie około 2%. W przypadku tego rodzaju miodu niewielką przewagę nad fruktozą osiąga glukoza warunkująca stosunkowo słodki smak produktu.

Kiedy zbiera się miód lawendowy?

Najintensywniejszym okresem pozyskiwania miodu lawendowego jest lipiec oraz sierpień. Warto jednak pamiętać, że większość produktów pochodzi nie z Polski, lecz z krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego, słynących z plantacji lawendy.

Czy miód lawendowy tuczy?

Miód lawendowy posiada wysoką kaloryczność. Należy jednak pamiętać, że większość jego składu stanowią cukry proste, które są bardzo szybko metabolizowane i wykorzystywane przez organizm, dzięki czemu nie powodują przyrostu masy ciała.

Czy miód lawendowy się krystalizuje? Jak szybko?

Miód lawendowy dość szybko przemienia się w delikatny, drobnokrystaliczny krupiec. Wysoka zawartość glukozy sprawia, że proces ten rozpoczyna się już po kilku miesiącach od chwili zebrania miodu, nie wpływając na właściwości produktu.

Źródła:

  • Helena Noskowicz-Bieroniowa: Co może miód?, Wydawnictwo Emilia, 2009. ISBN 9788388391163.
  • Halina Gałuszka: Miód pszczeli. Powstawanie, wartość odżywcza, zastosowanie, Wydawnictwo Sądecki Bartnik, 1998. ISBN 83-907013-8-3.
Pyszna Pierzga 180g
Średnia: 4.1 / 10 ocen