0 0,00 PLN

Nie masz produktów w koszyku.

 

Wosk pszczeli

Owoce pracy pszczół są ostatnio coraz bardziej cenione przez osoby interesujące się swoim zdrowiem i dbających o własny wygląd i dobre samopoczucie. Jednak pszczoły produkują nie tylko miód, o którym sporo wiedzą nawet małe dzieci. Warto zdobyć informacje na przykład o wosku pszczelim - pewne fakty na jego temat są naprawdę zaskakujące. Dowiedz się więcej

Niestety nie ma żadnych produktów odpowiadających zapytaniu.

Skąd się bierze wosk pszczeli?

Plastry, z których powstają gniazda pszczół, są zbudowane właśnie z wosku pszczelego. W komórkach takich plastrów wychowują się czerwie, oprócz tego są one miejscem, gdzie gromadzony jest miód oraz pierzga. Jest wydzieliną gruczołów woskowych znajdujących się tylko u robotnic. Aby wyprodukować 1 kg wosku, pszczoły muszą zużyć około 4 kg miodu. Najwięcej wosku pszczoły produkują w trzecim tygodniu życia. W temperaturze pokojowej ma konsystencję ciała stałego, a topi się w temperaturze powyżej 60°C. Plastry po wyjęciu z ula są pozbawiane miodu, następnie topi się je w wodzie o wysokiej temperaturze i oczyszcza. Uzyskana w ten sposób twarda masa ma żółty kolor i zapach miodu. Ciekawostką jest to, że pszczoły wytwarzają wosk, gdy zgromadzą się w grupy. Podczas procesu wytwarzania, owady formują wówczas ze swoich ciał wiszące wielowarstwowe łańcuchy.

Wosk pszczeli i jego cenne właściwości lecznicze

Wosk pszczeli ma skład bogaty w dobroczynne składniki. Jednak skład ten jest zmienny i uzależniony od pochodzenia. Jest to związane z uwarunkowaniami genetycznymi gatunku pszczół, a także poszczególnych pszczelich rodzin oraz czynników środowiskowych. Pomimo niewielkich różnic w składzie wosku z różnych źródeł, naukowcy potwierdzają, że można w nim znaleźć około 300 dobroczynnie działających składników. Są to rozmaite kwasy, witaminy oraz mikroelementy. Obfituje w estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolne alkohole tłuszczowe, a także węglowodory, węglowodany i flawonoidy. Jest znany przede wszystkim z tego, że zmiękcza i uelastycznia skórę oraz pobudza i regeneruje komórki. Działa też przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. 

Jak stosować wosk pszczeli na co dzień?

Wiele osób może potwierdzić zbawienne działanie świec z wosku pszczelego. Zapalona świeca tego rodzaju neutralizuje dym tytoniowy oraz jonizuje powietrze. Jonizacja powietrza sprzyja alergikom i astmatykom oraz wszystkim osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych. Substancje uwalniające się podczas spalania świec z wosku pszczelego niwelują w dodatku negatywne działanie na organizm promieniowania różnych urządzeń, którymi otacza się człowiek. Ponadto palenie świec wykonanych z wosku pszczelego, sprzyja koncentracji, pozwala osiągnąć też równowagę psychiczną i pozytywny nastrój, a także sprawia, że pomieszczenie napełnia się miłym aromatem. 

Jednak wosk pszczeli doceniany jest także między innymi w kosmetyce i medycynie. Ponieważ jest twardy, nie może być dodawany bezpośrednio do maści, kremów, balsamów czy szminek. Miesza się go z ciekłą parafiną lub olejami i stosuje jako emulgator. Nadaje on kremom efektowny połysk i sprawia, że dobrze się rozsmarowują. Jest obecny także w lekach stosowanych w przypadku niektórych chorób skórnych. Wosk pszczeli ma zastosowanie nawet w stomatologii! Warto też wiedzieć, że można go stosować także do czyszczenia obuwia i skór, niektórzy polerują nim meble albo podłogi. Wosk pszczeli wykorzystywany jest również podczas produkcji woskowanych papierów oraz kred olejnych.