0 0,00 PLN

Nie masz produktów w koszyku.

 

Propolis, kit pszczeli

Jego popularność w świecie produktów pszczelich zaczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy właśnie najbardziej doceniono jego właściwości i funkcje. Zastąpił wówczas w roli najmodniejszego produktu związanego z pszczołami - pyłek pszczeli. Był to wielki powrót tego produktu do łask konsumentów, bowiem stanowił on popularny specyfik już w czasach starożytnych (między innymi w Egipcie, Persji oraz Grecji). Dowiedz się więcej

3 produkt(ów)

na stronę

3 produkt(ów)

na stronę

Średnia ocena: 5.0 gwiazdek w 11 recenzjach

 

Co to właściwie jest cały ten propolis, zwany również kitem pszczelim, oraz jaki ma on związek z pszczołami? Wyjaśniając znaczenie terminów powyższych terminów, warto zwrócić uwagę na związek nazwy z kitem – a więc znanym wszystkim ludziom, materiałem budowlanym, który ma za zadanie uszczelnianie i wypełnianie wolnych przestrzeni i wszelkiego typu szpar czy otworów.

Podobieństwo to nie jest bynajmniej przypadkowe, otóż spełnia podobne zadanie. Tyle że wszystko to odbywa się w mikroświecie pszczół – to znaczy w ich domu, jakim jest ul. Te sprytne stworzenia wypełniają nim wszelkie luki w konstrukcji ula, ale również stosują go do zupełnie innych celów. Przykładowo, jeżeli w ulu pojawi się martwy intruz, który jest jednak zbyt duży, aby pszczoły mogły samodzielnie wynieść jego ciało na zewnątrz, to wtedy dochodzi do zastosowania przez nie propolisu. Pszczoły pokrywają nim ciało szkodnika, a to ma zapewnić jego powolniejszy rozkład. Co za tym idzie pszczeli dom jest zabezpieczony od wszelkich bakterii, które mogłyby się wydzielić w procesie rozkładu, a następnie rozpierzchnąć po ulu. 

 

Jak powstaje propolis pszczeli?

Substancja ta, to nic innego jak lepka żywica, którą rośliny wydzielają w poranionych miejscach, aby zabezpieczyć je przed infekcjami bakteryjnymi i chorobami. Pszczoły pobierają żywicę z tych miejsc i mieszają ją z woskiem pochodzącym z ich własnych gruczołów oraz swoją śliną. W efekcie powstaje kit pszczeli stosowany przez nie w konstrukcji ula oraz w celach dezynfekcyjnych. Najwięcej tego produktu pszczoły pozyskują w okresie jesiennym. Nie jest to zresztą zaskakujące – to naturalne, że przed okresem zimowym chcą te sprytne owady zabezpieczyć swoje domostwo przed nieprzyjaznymi zawirowaniami pogodowymi. Co ważne, tylko niewielka część pszczół zajmuje się poborem przyszłego propolisu. Zdecydowana większość z nich zajmuje się bowiem najważniejszymi celami tego gatunku: wyszukiwaniem i zbieraniem nektaru pod miód oraz pyłku kwiatowego.

propolis krople kit pszczeli ul

Właściwości zdrowotne propolisu

Jego kolor uzależniony jest od rodzaju rośliny, z żywicy której został on wytworzony. I tak: w przypadku brzozy, jego ubarwienie będzie czarne, olszy – żółte, a w przypadku topoli będziemy mieli do czynienia z barwą brązową. Ponadto skład chemiczny wykazuje duże zróżnicowanie w zależności od wielu czynników zewnętrznych – mowa tu choćby o regionie geograficznym, gdzie propolis został wytworzony, od pory roku jaka była w momencie powstania, a nawet… od konkretnej rasy pszczół, jaka odpowiedzialna była za jego powstanie. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, kit pszczeli posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, regeneracyjne, a także przeciwbólowe.

 

Na co pomaga kit pszczeli i jak go stosować?

Wgłębiając się szczegółowiej w jego prozdrowotne zastosowania, okazuje się, że przyspiesza on gojenie się wszelkich ran, otarć, oparzeń oraz odcisków. Należy posmarować nim ranę, tuz po tym gdy ona powstanie. W tym celu warto posiadać w domowej apteczce specjalną maść propolisową. Głównie w takiej postaci wspomoże również nasz organizm w walce z nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest grzybica stóp. Zanim to jednak zrobimy, należy skonsultować się z dermatologiem, bowiem każdy typ grzybicy wymaga osobnego podejścia.

Świetnie sprawdza się również smarowanie maścią propolisową obolałych dziąseł. Pokrycie obolałego zęba przy pomocy substancją daje świetne efekty i zdecydowanie łagodzi odczuwany ból. Ponadto krem z tym składnikiem jest często wykorzystywany w kosmetologii – jego stosowanie pomoże utrzymać jędrność i urodę skóry twarzy.

 

Przeciwwskazania w korzystaniu z propolisu

Należy wspomnieć, że wszystkie próby jego modyfikowania w domu – ogrzewanie czy czyszczenie – nie są polecane, gdyż mogą skutecznie pozbawić ten naturalny środek jego drogocennych właściwości. Warto przy tym podkreślić, że niezależnie od powyższego, propolis po roku przechowywania traci znaczną część swoich biologicznych właściwości. Z kolei po dwóch latach nie wykazuje on ich już wcale.

Nie wolno również wolno zapominać, że może on powodować u użytkowników reakcje alergiczne. Należy więc rozsądnie podchodzić do czerpania z jego wspaniałych właściwości i przystępować do tego ze stuprocentową pewnością, że nie jesteśmy uczuleni na ten typ pszczelego produktu. Zagrożenie alergią na kit pszczeli nie jest specjalnie wysokie i dotyka w przeważającej mierze osoby cierpiące na zaburzenia dermatologiczne. Pomimo to i tak warto upewnić się czy nie dotyczy to i nas, aby później nie być zaskoczonym nieprzyjemnym odczynem, który pojawi się na naszej skórze po skorzystaniu z produktu. 

 

Gdzie kupić kit pszczeli w dobrej cenie?

Odruchowe wydaje się skierowanie do apteki, aby go zakupić. Jednak to może być nie do końca dobry trop, zważywszy na wysokie ceny, jakie występują w tych miejscach w przypadku produktów pszczelich. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, zajmującego się produktami pszczelimi. Asortyment naszego sklepu online jest dostępny w każdej chwili, a pochodzi z najlepszych pasiek w Polsce. Dodatkowo pod względem cenowym zakup wydaje się opłacalny - zwłaszcza w porównaniu z cenami w aptekach. 

 

Odcinek programu "#Ziołowa apteka"

 

Autor:

mgr Sylwester Walendziak - uwielbia naturę i wszystko co od niej pochodzi. Z zamiłowania kucharz oraz dietetyk. Od pięciu lat wiedzie nieśpieszne życie na Podlasiu żywiąc się niemalże tylko z tego co sam wyhoduje. Będąc wnukiem pszczelarza podtrzymuje rodzinną tradycje hodowli pszczół. Posiadając szeroką wiedze z zakresu zdrowego żywienia publikuje liczne artykuły w Polskim i zagranicznym Internecie. 

 

Źródła:

  • Profesor dr hab. Ryszard Czarnecki: Propolis w apiterapii. 2013: Wydawnictwo Grafix.
  • Wolfgang Oberrisser: Miód propolis pyłek wosk. 2009: Wydawnictwo Multico. ISBN 978-83-707-3765-8
  • Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Propolis w leczeniu chorób skóry.

Produkty powiązane