Wyświetlanie wszystkich 2 wyników

Filtruj

Mleczko pszczele produkowane przez pszczoły, przez wielu nazywane jest eliksirem młodości i środkiem na zachowanie witalności przez długie lata. Mleczko ma wyjątkowe właściwości i zawiera wiele substancji odżywczych. Jest produktem bardzo pożądanym, produkowanym w bardzo małych dawkach.

Mleczko pszczele – co to jest?

Mleczko pszczele to żelowa substancja o kremowym zabarwieniu, będąca wydzieliną ślinianek młodych pszczół robotnic. Stanowi ono jedyne pożywienie królowej pszczół, jest też pokarmem młodych larw, które przez pierwsze dni swojego życia są otoczone jasną, pełną składników odżywczych substancją. Warto wiedzieć, że najwięcej badań nad mleczkiem pszczelim przeprowadzano w latach 60. ubiegłego wieku. Wówczas nazwano go eliksirem młodości, odkryto bowiem jego niezwykłe właściwości, sprzyjające zwłaszcza w leczeniu niepłodności u kobiet i u mężczyzn. Jednak niektóre aspekty działania tego produktu na ludzki organizm odkryto całkiem niedawno, choć tak naprawdę znane były już w starożytności. Mleczko pszczele ma zazwyczaj słodki smak, ale czasem jest cierpko-kwaśne. Jego smak jest uzależniony rodziny pszczół, a także od uwarunkowań regionalnych i okresu zbiorów. 

Skład i działanie mleczka pszczelego

Czyste mleczko pszczele zawiera witaminy, zwłaszcza te z grupy B, minerały, takie jak wapń, miedź, krzem i potas, białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, lipidy oraz polifenole. Stwierdzono w nim także obecność kwasu rybonukleinowego i deoksyrybonukleinowego. Dzięki swojemu składowi mleczko pszczele działa korzystnie na skórę i ogólny stan organizmu. Jest znane z właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych, poprawia też metabolizm i sprzyja przezwyciężaniu stanów depresyjnych, bezsenności i wyczerpania nerwowego. Mleczko pszczele jest polecane także osobom, u których stwierdzono niedokrwistość, osteoporozę oraz Alzheimera. Ten naturalny pszczeli produkt wzmacnia organizm, zmniejsza zmęczenie, sprawia, że praca jest efektywniejsza. Jest polecany, gdy trzeba też poprawić odporność. Wykazano również, że mleczko pszczele korzystnie wpływa na układ naczyniowo-krwionośny. Warto je spożywać na przykład po przebytym zawale. Ta wyjątkowa substancja jest szczególnie doceniana przez osoby pragnące oczyścić organizm z toksycznych związków. Potwierdzono nawet, że jedzenie mleczka pszczelego zapobiega marskości wątroby, uważa się też, że ma ono właściwości przeciwnowotworowe. 

Zbawienne dla skóry

Trzeba też wiedzieć, że mleczko pszczele jest wykorzystywane w dermatologii. Znajduje ono zastosowanie, gdy chce się wyleczyć trudno gojące się rany, a także odleżyny, odparzenia oraz liszaje. Efekty przynosi również wykorzystywanie go do walki z opryszczką i stanami zapalnymi gardła lub dziąseł. Mleczko pszczelenierzadko okazuje się ratunkiem dla osób zmagających się z łysieniem plackowatym i łojotokowym. Substancje zawarte w tym pszczelim produkcie normalizują pracę gruczołów łojowych oraz pobudzają metabolizm komórkowy. Mleczko pszczele można znaleźć w składzie różnych kosmetyków, zwłaszcza balsamów i kremów. Wyraźnie poprawia elastyczność skóry, tonizuje ją i nawilża, w dodatku sprawia, że wygląda ona młodziej i zdrowiej. Mleczko pszczele uważane było za świetny kosmetyk już w starożytnym Egipcie!

Czy każdy może skorzystać z jego wyjątkowych właściwości?

Mleczko pszczele jest niezwykle wartościową substancją, ale należy pamiętać, że zalicza się je do grupy alergenów. Nie wszyscy mogą je zatem spożywać i stosować. Nie jest zalecane astmatykom oraz osobom uczulonym na inne produkty pszczele. Z dużych ilości mleczka pszczelego muszą zrezygnować także chorzy na nadciśnienie, nie powinny się nim posilać kobiety w dwóch ostatnich trymestrach ciąży. Wbrew pozorom, mleczko pszczele może znaleźć się w jadłospisie osób chorujących na cukrzycę.

Źródło:

  • Anna Kłosińska: Miód. Naturalny lek na współczesne choroby, Źródła Życia, 2016. ISBN 9788362103805.
  • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołoderna-Kędzia: Mleczko Pszczele, Wydawnictwo  Fundacja Pomocy Człowiekowi i Środowisku “Humana Divinis”, 2013. ISBN 978-83-60152-24-1.
Oceń ten artykuł