0 0,00 PLN

Nie masz produktów w koszyku.

 

Miód tymiankowy

Miód tymiankowy pozyskiwany jest z nektaru zbieranego przez pszczoły w okresie od maja do końca lipca z drobnych kwiatów tymianku pospolitego. Ma złocistobrunatna barwę, po krystalizacji jest nieco jaśniejszy. Miód jest wyrazisty i aromatyczny, doskonale wyczuwa się korzenna nutę i zapach tymianku. Oprócz składników typowych dla wszystkich odmian miodu, w skład tego miodu wchodzą substancje o silnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, tj. tymol i karwakrol, które są także odpowiedzialne za charakterystyczny smak i zapach miodu tymiankowego. Dowiedz się więcej

Wyjątkowy produkt pszczeli

Miód tymiankowy nie różni się cenowo od wielu innych gatunków miodów, jego zastosowanie jest naprawdę szerokie. Cena miodu tymiankowego może być stosunkowo wysoka, jeśli wybierze się jego grecką odmianę - należy ona bowiem do najlepszych oraz najbardziej cenionych. Grecy jako nieliczni zajmują się produkcją miodu tymiankowego, ale również polskie pasieki zajmują się tym wyjątkowym wyrobem. Niezależnie od tego gdzie powstaje, miód tymiankowy pochodzi z nektaru liliowo-różowych kwiatków, będących częścią rośliny zwanej tymiankiem pospolitym lub macierzanką zwyczajną.

Jak wygląda i smakuje ten oryginalny miód?

Miód tymiankowy prezentuje się szczególnie atrakcyjnie. Jego głęboki, rubinowo-bursztynowy kolor sprawia, że bywa on nazywany ''czerwonym miodem''. Jest nieco kwaskowaty, ale mimo to, miód ten jest uważany za jeden z najsmaczniejszych. Zanim kupujący poznają właściwości lecznicze miodu tymiankowego, zwracają głównie uwagę nie tylko na jego specyficzny, korzenny smak oraz aromat.

Zastosowanie miodu tymiankowego i jego właściwości lecznicze

Trzeba wiedzieć, że miód tymiankowy swoje właściwości lecznicze zawdzięcza specyficznemu składowi. Jak każdy miód, zawiera on cukry proste oraz białko, a także przeciwutleniacze, enzymy, minerały i witaminy. Jednak miód tymiankowy szczególne właściwości zawdzięcza obecności olejku tymolowego o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Dlatego właśnie zainteresuje osoby z infekcjami górnych dróg oddechowych, w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli i krtani oraz w razie grypy.

Warto mieć na uwadze miód tymiankowy, szukając naturalnego lekarstwa na schorzenia układu pokarmowego i dolegliwości jelitowe. Jego zastosowanie jest znane także w ginekologii. Miód tymiankowy jest zatem produktem polecanym osobom z wieloma problemami zdrowotnymi. Jest chętnie kupowany ze względu na jego walory smakowe, poprawiające między innymi smak trunków. Oprócz tego, miód tymiankowy ma zastosowanie także w kosmetyce. Właściwości lecznicze miodu tymiankowego wykorzystywane są do leczenia podrażnień skóry oraz w codziennej pielęgnacji cery. 

Produkty powiązane