Zdrowie

Pszczelarz. Jeden z najstarszych zawodów świata

Psczelarz

Wiadomo, że miód powstaje dzięki pszczołom, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polega praca pszczelarza. To zawód wyjątkowy i bardzo interesujący, a przy tym z zaskakująco długimi tradycjami. Czym zajmuje się człowiek, który doskonale zna sekrety pszczół?

Krótka historia pszczelarstwa

Trudno w to uwierzyć, ale pszczoły żyją na naszej planecie już od 40 milionów lat. Najstarszym dowodem na to, że pierwsi ludzie już w paleolicie wiedzieli, że powstaje on dzięki pszczołom, są malowidła ścienne znalezione w jednej z hiszpańskich jaskiń. Te pradawne rysunki przedstawiają ludzi zabierających miód z gniazd dzikich pszczół.

Przedstawiona na rysunkach prehistoryczna ludzka działalność wiązała się zazwyczaj ze zniszczeniem gniazda i zagładą, jednak w końcu człowiek nauczył się czerpać stałe korzyści z pracy pszczół. Około 500 lat p.n.e narodziło się bartnictwo – zaczęto opracowywać sposoby na to, by hodować pszczoły w dzikich warunkach. Pszczoły produkowały miód przede wszystkim w wydrążonych dziuplach. Dziuple starych, i grubych drzew leśnych, czyli barcie, dostarczały mnóstwo słodkiego specyfiku – ich wydajność była wielokrotnie wyższa niż wydajność późniejszych uli ustawionych na ziemi.

Bartnicy musieli wykazać się dużą wiedzą, odwagą, sprytem i zwinnością, dlatego darzono ich powszechnym szacunkiem. W Polsce szczyt rozwoju bartnictwa miał miejsce w XVI i XVII, a za jego schyłek uważa się XIX wiek. Przyczyny zaniknięcia tego zawodu w Polsce to przede wszystkim wzrost popularności cukru uzyskanego z buraka cukrowego oraz większe zapotrzebowanie na drewno, spowodowane rozwojem budownictwa i przemysłu. Barcie zostały zastąpione ulami, którymi zajmowali się i do dziś zajmują pszczelarze.

Kim jest współczesny pszczelarz?

Pszczelarz zajmuje się pozyskiwaniem miodu z uli, które stoją na terenie jego pasieki. Aby czerpać korzyści z pracy pszczół, musi on zadbać o to, by pszczoły miały odpowiednie warunki do życia i pracy. Nie da się też pominąć tego, że pszczelarz powinien lubić swój zawód, który jest przecież dość specyficzny.

Kandydat na pszczelarza powinien lubić zwierzęta, mieć zdolności manualne, a oprócz tego musi być odpowiedzialny, cierpliwy i zaradny.Zawód ten wiąże się przecież z pewnym ryzykiem – można przecież zostać ukąszonym przez zdenerwowaną pszczołę lub całą ich gromadę. Warto wiedzieć, że pszczelarz pobiera także mleczko pszczele, produkuje węzę pszczelą i wytapia wosk pszczeli.

Obowiązki pszczelarza

To, ile czasu pszczelarz spędza w pracy, jest ściśle związane z porami roku. Pszczelarz oprócz zbierania miodu (zaczyna się ono w czerwcu i trwa przez 2-3 miesiące) musi regularnie sprawdzać stan uli – także w zimie, gdy pszczoły śpią. Zima i późna jesień to czas na prace konserwatorskie i naprawę sprzętu. Do jednych z najważniejszych obowiązków pszczelarza należy między innymi sadzenie miododajnych roślin i poszerzanie gniazd – odbywa się to na wiosnę. Wiosną ma też miejsce pierwszy oblot pszczół po zimowli. Dla pszczelarza jest to okazja dla kontroli stanu i siły roju, który niebawem zacznie intensywnie pracować.

Gdy nadejdą upały, pszczelarz musi pilnować, by ule były dobrze ocienione. W tym czasie musi on także zadbać o dostęp pszczół do wody. Jest to dla niego też okres intensywnego miodobrania. Jednym z najważniejszych przyrządów, którymi posługuje się pszczelarz, jest dymiarka lub inaczej podkurzacz. Dzięki niej można podjąć różne prace wewnątrz ula, nie obawiając się, że rozzłoszczone pszczoły zdecydują się na atak. Dymiarka działa na podobnej zasadzie jak kadzidło, a jego gęsty i zimny dym uspokaja pszczoły i sprawia, że przenoszą się one do innych części gniazda. Dym z podkurzacza nie szkodzi owadom i umożliwia pszczelarzowi miodobranie oraz inne prace bez irytowania robotnic.

Doświadczenie i tradycja

Większe, dobrze prosperujące pasieki są to najczęściej gospodarstwa pasieczne, które były rozbudowywane i uświetniane przez kilka pokoleń pszczelarzy. Ten, kto chce być pszczelarzem, może też zatrudnić się w jednej z licznych pasiek – trzeba liczyć się z tym, że w takich miejscach wymagana jest praktyka zawodowa. Jeśli się jej nie ma, należy ją zdobyć pod okiem doświadczonego pszczelarza.

Od jakiegoś czasu panuje moda na prowadzenie własnych pasiek – wiele osób decyduje się na tworzenie ich od zera. Faktem jest jednak, że utrzymanie się z takiej działalności jest możliwe dopiero po przynajmniej kilku latach ciężkiej pracy. Miód i inne produkty pszczele, które można kupić w sklepie internetowym Słoik Miodu, pochodzą z najlepszych, poddawanych regularnym kontrolom pasiek – krajowych i zagranicznych.

Pszczelarz. Jeden z najstarszych zawodów świata
Średnia: 3.9 / 114 ocen

One thought on “Pszczelarz. Jeden z najstarszych zawodów świata

  1. Miecio pisze:

    Pszczółki to dar niebios bardzo pracowite pożyteczne dla człowieka. musimy pomagać pszczelarzom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *