Wyświetlanie wszystkich 5 wyników

Filtruj

Miody Manuka marki Comvita cenione są przede wszystkim za jakość. restrykcyjne procesy wytwórcze, specjalistyczne testy i certyfikat UMF gwarantują, że w każdym opakowaniu znajduje się wyłącznie oryginalny miód Manuka.

Firma Comvita jest jednym z najstarszych i największych na świecie producentów miodu Manuka z certyfikatem UMF®. Od 1974 roku wytwarza wartościowy miód z własnych uli położonych w najbardziej niedostępnych i dziewiczych zakątkach Nowej Zelandii, do których pszczelarze mogą dostać sie wyłącznie helikopterem. Comvita jako pierwsza sprowadziła miód Manuka do Wielkiej Brytanii, gdzie do dziś pozostaje liderem rynku. 


NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!! Ponad 80% sprzedawanych na świecie słoików miodu Manuka to podróbki.  W Nowej Zelandii rocznie produkuje się 1 700 ton tego cennego miodu, a roczna sprzedaż wynosi  aż 10 000 ton! (źródło: The Independent: The manuka honey scandal)

Nowozelandzki miód z krzewu Manuka

 Mieszkańcom  Nowej Zelandii drzewo Manuka znane jest od wieków. Przyjmuje się, iż to Maorysi okryli właściwości tej rośliny stosując ją na różne dolegliwości. Od wielu lat prowadzone są badania nad  Manuką, które mają jednoznacznie określić właściwości pozyskiwanego z jej nektaru miodu. Obecnie jeden z najpopularniejszych programów badających miód Manuka jest realizowany przez UMF Honey Association. 

Certyfikat UMF to gwarancja jakości 

UMF jest jednym z najbardziej r ozpoznawalnych na świecie systemem odzwierciedlającym właściwości miodu Manuka. Został on stworzony przez niezależne Stowarzyszenie Miodu Unikalny Manuka Faktor. Zrzesza ono producentów wyłącznie oryginalnego miodu Manuka i na podstawie testów  wykonanych w akredytowanych laboratoriach określa właściwości danej partii miodu. (źródło: http://www.comvita.co.uk/store/article/what-is-umf/3200307) 

Miód Manuka – jak stosować?

 Założyciel firmy Comvita, wieloletni pszczelarz i pasjonat naturalnych produktów leczniczych Claude Stratford zmarł w wieku 103 lat! Jak twierdzi , jego sposobem na długowieczność było spożycie codziennie rano: 1 łyżki miodu Manuka Comvita, kilku kropel ekstraktu z liści oliwek, dwóch kapsułek Omega 3 (olej rybi) oraz tabletki multiwitaminy.(źródlo: http://www.comvita.co.uk/store/article/claude-stratford-living-well-(copy)/3200305) Wyjątkowe właściwości miodu Manuka docenia również jednej z najlepszych tenisistów świata – Novak Djokovic. W swojej książce “Serve to win” tenisista podaje,  iż spożywa codziennie rano dwie łyżki miodu Manuka. Innym zastosowaniem nowo zelandzkiego miodu chwali się popularna amerykańska aktorka Scarlett Johansson. Udzielając wywiadu dla Style.com chwali się, iż przed publicznymi wystąpieniami robi sobie maseczkę z miodu manuka. 

Miód Manuka – skąd taka wysoka cena?

Wspomniane trudności związane z poborem miodu manuka (występowanie tylko w odległym kraju świata: Nowej Zelandii, a także ulokowanie uli w niedostępnym, dzikim terenie) wpływają rzecz jasna na cenę tego wyjątkowego produktu. Nie powinna ona jednak odstraszać od konsumpcji tego rodzaju pszczelego przysmaku, bowiem stanowi on swego rodzaju egotyczny gatunek wśród tłumu standardowych, polskich miodów. Jednakże powinny wzbudzić nasze podejrzenia zbyt okazyjne ceny za które oferuje się miód manuka – mowa tu zwłaszcza o popularnych internetowych portalach typu allegro. Choć przeważnie znaleźć tam można najtańszy miód manuka, to niestety możemy być niemal pewni, że kupując go tam, mamy do czynienia z podrabianym produktem. 

Opinie o miodzie manuka

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie co to jest miód manuka? Pojęcie to nie jest wcale jednoznaczne i w ostatnich latach w Nowej Zelandii powołano nawet specjalną rządową grupę, która miała określić właściwości wyróżniające ten miodowy gatunek. Zgodnie z ustaleniami tego zespołu miodem manuka jest miód pochodzący z krzewów manuki rosnących na terenie Nowej Zelandii, charakteryzujący się lekko gorzkawym smakiem, posiadający charakterystyczny zapach stanowiący mieszaninę aromatu gleby i wrzosu. A ponadto posiadający specjalnie określone związki organiczne. Gwarancją dbania o przestrzeganie tych warunków we wprowadzaniu na rynek oferty miodów manuka jest certyfikat UMF. Choć występują również inne certyfikaty jakości (np. MGO) miodów manuka to jednak wyłącznie UMF gwarantuje klientowi zakup oryginalnego, niepodrabianego produktu z nowozelandzkim rodowodem.        

Manuka i jej niezwykłe właściwości lecznicze

Miód manuka wciąż pozostaje mocno enigmatycznym produktem, który nadal podlega badaniom i testom laboratoryjnym. Dlatego mówienie o właściwościach leczniczych tego miodu jest mocno przedwczesne. Wiadomo jednak, że bezwzględnie nie należy serwować miodu manuka osobom uczulonym na produkty pszczele, cierpiącym na cukrzycę, a także najmłodszym dzieciom (często przyjmuje się tu granicę w postaci ukończenia pierwszego roku życia). Choć właściwości lecznicze nowozelandzkiego miodu wciąż jeszcze wymagają naukowego potwierdzenia, to możemy powiedzieć o właściwościach samej manuki. Roślina ta to nic innego jak nowozelandzki odpowiednik drzewa herbacianego. Gatunek ten, poza estetycznymi walorami w postaci pięknych kwiatów, ma również liczne dobroczynne właściwości. Wśród właściwości liści manuki jest choćby działanie antybakteryjne oraz antyzapalne. Związane jest ono z obecnością w manuce silnego, aktywnego związku organicznego o – obco brzmiącej dla laików – nazwie: methylglyoxal.

Gdzie kupić miód manuka?

Jak już zostało podkreślone w przypadku miodu manuka niska cena nie powinna być kryterium przy zakupie, albowiem w tym wypadku – im taniej, tym otrzymujemy gorszy produkt. Miód manuka można dostać na przykład w aptekach, ale tam ceny są z kolei przesadnie wygórowane. O wiele bardziej korzystnie jest więc zakupić miód manuka w sklepie internetowym z potwierdzonym certyfikatem jakości UMF.

Nowozelandzki miód z tym certyfikatem dystrybuowany jest na przykład przez nasz sklep. Zakupy przez Internet mają też tą cenną właściwość, że niezależnie od miejsca zamieszkania paczka z miodem manuka wewnątrz z pewnością dotrze do klienta. Z dobrodziejstw miodu manuka mogą więc na takich samych prawach korzystać mieszkańcy zarówno Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania jak i wszystkich innych miejsc w kraju, gdzie tylko może dotrzeć przesyłka ze sklepu internetowego. Tym samym możemy otrzymać nowozelandzki miód, zebrany na dzikich terenach na odległych Antypodach, prosto do drzwi naszego własnego, polskiego domu. To wspaniała wygoda i zdobycz naszych czasów.

Źródła:

  • Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia: Lecznicze działanie miodu pszczelego w chorobach wewnętrznych. Wydawnictwo MedPharm Polska, Wrocław 2010. ISBN 9788360466926.
  • Anna Kłosińska: Miód. Naturalny lek na współczesne choroby, Źródła Życia, 2016. SBN 9788362103805.
Oceń ten artykuł